سئو و بهینه سازی سایت

سئو به معنای افزایش ورودی سایت از موتورهای جستجو مخصوصا گوگل هست. در این بخش می‌توانید مقالات آموزشی افزایش سئوی وردپرس به صورت اصولی را بخوانید.

سئو چیست؟ سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو، فرایند بازاریابی برای افزایش نمایش در نتایج جستجوی طبیعی گوگل است. این کار به‌منظور دست آوردن ترافیک بیشتر برای یک وب‌سایت انجام می‌شود. در واقع سئو یک دریای بی‌انتهاست که نمی‌توان از آن غافل شد یا اینکه تصور کرد پایانی دارد. هر چقدر در آن وارد شوید، بیشتر باید بیاموزید. در این مقاله سعی کردیم بصورت جامع به اینکه سئو چیست؟ و سئوی داخلی و خارجی بپردازیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید وبسایت موفقی داشته باشید حتما این مقاله را بخوانید.

سئو چیست؟

هر زمان که شما گزینه‌ای را در نوار جستجو وارد کرده و بر روی دکمه جستجو یا search کلیک می‌کنید، مطمئنا با نتایجی رو‌به‌رو خواهید شد. به‌طور معمول وبسایت‌هایی را که جزء نتایج اولیه صفحه جستجو هستند را مشاهده می‌کنید و کم‌تر پیش می‌آید که به صفحات بعدی در گوگل مراجعه کنید. اما این وبسایت‌ها چگونه به صدر جدول رسیده‌اند و از بقیه سبقت گرفته‌اند؟
وبسایت‌های مذکور دارای رنک بهتری نسبت به بقیه هستند و این رنک را مدیون استفاده از تکنیک‌های اصولی و قدرتمندی هستند که به آن بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا (Search Engine Optimization (SEO می‌گویند. سئو چیست؟

سئو تکنیکی است که به موتورهای جستجو برای یافتن و رنک دادن به وبسایت شما از بین میلیون‌ها وبسایت دیگر کمک می‌کند و ترافیک بیشتری را برای وبسایت به ارمغان می‌آورد.

گوگل چگونه سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کند؟

گوگل از ربات‌های خودکار که به‌عنوان خزنده وب یا عنکبوت نیز شناخته می‌شود، برای اسکن و فهرست صفحات وب، فایل‌های PDF، فایل‌های تصویری و … استفاده می‌کند. هر صفحه وب و فایل توسط برنامه‌هایی به نام الگوریتم‌ها ارزیابی می‌شود که تعیین می‌کند آیا این فایل یا محتوای صفحه منحصربه‌فرد ارائه می‌شود یا خیر. اگر این محتوا یکتا باشد، در فهرست نتایج گوگل قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که می گویند “محتوا پادشاه است”. از این رو در مبحث سئو چیست؟ محتوا بسیار دخیل است.

فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل

الگوریتم‌هایی که گوگل (و سایر موتورهای جستجو) استفاده می‌کنند، بسیار پیچیده است. این الگوریتم‌ها سالانه بین 500 الی 600 بار به‌روزرسانی می‌شوند تا بتوانند جلوی دست‌کاری جعلی نتایج را بگیرند.

در اینجا ما فاکتورهای مهم سئو که بر عملکرد یک وب‌سایت در SERPs تأثیر می‌گذارد را ارائه می‌کنیم. دو عامل مهم و تأثیرگذار روی سئو وجود دارد که گوگل به آن‌ها توجه می‌کند: سئوی داخلی (On-Page Seo) و سئوی خارجی (Off-Page Seo). برای اینکه مفهوم سئو چیست؟ را بهتر بدانیم و یک سایت در نتایج گوگل رتبه بهتری را کسب کند بیش از 200 فاکتور را نیاز دارد. در اینجا ما به برخی از مهم‌ترین عوامل آن‌ها اشاره می‌کنیم.

برای اینکه وب‌سایت خودتان را در نتایج گوگل به رتبه بالاتری برسانید باید در قدم اول بدانید سئو چیست؟ و سپس هم روی سئوی داخلی و هم روی سئوی خارجی کار کنید. این دو مبحث باید باهم و پا به پای هم انجام شوند و بدون هم نتیجه‌ی خوبی را دریافت نمی‌کنید.

در این مقاله نکات مهمی را در مورد سئو داخلی و سئو خارجی ارائه داده‌ایم. شما هم اگر پیشنهاد دیگری دارید که می‌تواند به کاربران بیشتر می‌شود لطفاً آن را در بخش دیدگاه‌ها بنویسید.