نحوه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

رتبه بندی در گوگل نیازمند تلاش است، متأسفانه هیچ روش جادویی برای این کار وجود ندارد. مخصوصاً در عصر دیجیتال کنونی، کار بیشتری برای وارد شدن به صفحه اول نیاز است. برای این کار، گوگل ابزارهای مفید زیادی را به مدیران وب سایت ارائه می دهد.

ما از این ابزارها برای نظارت و تجزیه و تحلیل وب سایت ها، ردیابی خطاهای احتمالی و انجام مطالعات سئو با داده های ارائه شده استفاده می کنیم. ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول ( گوگل وبمستر ) و گوگل آنالیتیکس شناخته شده ترین راه حل ها هستند. علاوه بر این، برخی از فرآیندهای فنی وجود دارد که باید پس از اتمام طراحی وب سایت شما انجام شود.

یکی از مهمترین مراحل در بهینه سازی سایت وردپرس برای سئو، افزودن آن به کنسول جستجوی گوگل یا گوگل وبمستر تولز سابق است.

کنسول جستجوی گوگل یا وب مستر کمک های خاصی را ارائه می دهد تا به صاحبان وب سایت کمک کند حضور و رتبه بندی جستجوی خود را نظارت و حفظ کنند.

در این راهنما، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه به راحتی سایت وردپرس خود را در کنسول جستجوی گوگل که به نام Webmaster Tools نیز شناخته می شود، اضافه و ثبت کنید.

آیا وب سایت شما در گوگل است؟وب سایت شما منتشر شده است، سپس سعی می کنید با جستجوی نام شرکت، فعالیت و حوزه خدمات خود، وب سایت خود را در گوگل پیدا کنید، اما نمی توانید آن را در نتایج گوگل مشاهده کنید و وب سایت در گوگل نمایش داده نمی شود. شما نمی توانید وب سایت، شرکت یا خدمات خود را پیدا کنید، حتب نمی توانید با تایپ نام دامنه که با دقت انتخاب کرده اید، به آن دسترسی پیدا کنید.  بنابراین واقعاً، وب سایت شما در این موتور جستجوی معروف جهان نیست؟

وب سایت شما در نتایج جستجو نیست

اگر با وجود چنین درخواست هایی در هیچ لیستی از نتایج جستجو نیستید، پس وب سایت شما در گوگل ثبت نشده است یا تنظیمات لازم هنگام ثبت سایت انجام نشده است.  در این صورت باید اقدام به ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول نمایید، کنترل ها و تنظیمات لازم که در ادامه مطلب به آن اشاره می شود را انجام دهید و وب سایت شما طبق روش زیر به کنسول جستجوی گوگل اضافه می شود.

کنسول جستجوی گوگل چیست؟
گوگل وبمستر تولز یا Google Search Console ابزاری رایگان است که توسط گوگل ارائه می شود تا پس از ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول به صاحبان وب سایت کمک کند تا حضور وب سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل نظارت کنند.

این به شما کمک می کند رتبه های جستجو را دنبال کنید و همچنین شما را در مورد خطاهای سایت، مسائل امنیتی و مشکلات فهرست بندی که ممکن است بر عملکرد جستجوی وب سایت شما تأثیر بگذارد به روز نگه دارد.

اگر در مورد بهبود سئوی وردپرس وبسایت خود جدی هستید، باید از همان روز اول آن را به ابزارهای وب مستر گوگل اضافه کنید.

از این رو، بیایید نگاهی به نحوه افزودن و ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول سایت خود بیندازیم.

نحوه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

ابتدا باید به وب سایت کنسول جستجوی گوگل مراجعه کنید و روی دکمه “شروع کن” کلیک کنید.

نحوه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

در مرحله بعد، باید با حساب  Gmail خود وارد شوید.

پس از ورود به سیستم، از شما خواسته می شود که آدرس وب سایت خود را وارد کنید.

دو روش برای تأیید سایت وجود دارد: نام دامنه یا Prefix URL. ما روش  Prefix URL را توصیه می کنیم زیرا بهتر و سریع تر است.

در مرحله بعد توجه داشته باشید که گوگل یک HTTP و HTTPS را به عنوان دو پروتکل مختلف در نظر می گیرد. مانند این دو نمونه https://www.example.com و https://example.com که هرکدام را به عنوان دو وب سایت کاملا متفاوت در نظر می گیرد.
بنابراین توصیه می کنیم حتما URL وب سایت مورد استفاده خود در وردپرس را به درستی وارد کنید.

اگر برای وارد کردن آدرس مطمئن نیستید، یک راه ساده  برای پیدا کردن URL دقیق که باید وارد شود وجود دارد. به سادگی می توانید وارد بخش مدیریت وردپرس خود شوید و به تنظیمات صفحه General بروید.
در آنجا آدرس وب سایت خود را در قسمت آدرس سایت خواهید دید.

پس از وارد کردن آدرس صحیح وب سایت خود در Google webmaster tools setup wizard، بر روی دکمه «Continue» کلیک نمایید تا به مرحله بعدی بروید. اکنون از شما درخواست می کند که مالکیت سایت خود را تأیید نمایید. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما ما روش tag HTML را انتخاب خواهیم کرد زیرا ساده ترین روش است.

 HTML کلیک کنید تا بزرگ شود و سپس کد داخل آن را کپی کنید.
اکنون می بایست متا تگ مورد تایید سایت گوگل را در قسمت وردپرس اضافه نمایید تا گوگل بتواند تایید کند که شما مالک این وبسایت هستید.

اکثر آموزش های وردپرس شما را راهنمایی می کنند که تنها فایل header.php را در قالب وردپرس سایت خود ویرایش کنید و کد مربوطه را درست در بالای <body> اضافه کنید.

با این حال، این روش چندان توصیه نمی شود زیرا اگر تم را به روز کنید یا تغییر دهید، تگ HTML ناپدید می شود.

به صورت دوره‌ای تگ HTML را بررسی می‌کند و اگر نتواند برچسب تأیید را پیدا کند، دسترسی شما به داده‌های سایت در کنسول جستجو را غیرفعال می‌کند.

اکنون می توانید به تنظیمات ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول برگردید و روی دکمه “تأیید” کلیک کنید.

کنسول جستجوی گوگل اکنون به دنبال تگ HTML در کد وب سایت شما می گردد و یک پیام موفقیت آمیز را به شما نشان می دهد.

توجه: اگر پیام موفقیت آمیز را نمی بینید، باید کش وردپرس خود را پاک کنید . این تضمین می کند که گوگل می تواند آخرین نسخه وب سایت شما را دریافت کند.

شما با موفقیت ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول یا گوگل وبمستر تولز را به پایان رساندید. اکنون می توانید برای بازدید از داشبورد کنسول جستجوی Google خود، روی پیوند “Go to Property” کلیک کنید.

از اینجا می توانید گزارش عملکرد و پوشش شاخص وب سایت خود را مشاهده کنید.

فواید ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

کنسول جستجوی گوگل یا گوگل وبمستر تولز ویژگی های بسیار خوبی دارد، از جمله:

بهبود عملکرد: گوگل سرچ کنسول به شما می‌گوید چه تعداد برداشت و کلیک در جستجو دریافت می‌کنید و همچنین میانگین موقعیت شما برای عبارات جستجوی مختلف چقدر است.

میزان پوشش: می‌توانید ببینید کدام صفحات ایندکس می‌شوند و در جستجوی Google نشان داده می‌شوند، همچنین می‌توانید ببینید کدام صفحه‌ها نشان داده نمی‌شوند و دلیل این امر چیست.

نقشه سایت: می توانید یک نقشه سایت آپلود کنید که به گوگل می گوید کدام صفحات را در سایت شما جستجو کند.

سازگار با موبایل: می توانید ببینید کدام صفحات در سایت شما دارای مشکلات برای اجرا بر موبایل هستند.

پیوندها: گزارشی وجود دارد که پیوندهایی را نشان می دهد که به سایت شما اشاره می کنند.

اقدامات امنیتی و دستی: اگر گوگل مشکل امنیتی در سایت شما ببیند، در اینجا به شما اطلاع خواهد داد. آنها همچنین به شما خواهند گفت که آیا جریمه دستی گوگل وجود دارد یا خیر.

بازرسی URL: می‌توانید صفحات فردی خود را در اینجا بررسی کنید تا ببینید آیا مشکلات مرتبط با جستجو وجود دارد یا خیر. نتیجه گیری کلی
با ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول ، اطلاعات بسیار بیشتری در مورد عملکرد سایت خود در جستجو خواهید داشت. همچنین احتمالاً برخی از مسائل فنی را برای بهبود عملکرد سایت خود پیدا خواهید کرد، که به شما کمک می کند در آینده رتبه بالاتری داشته باشید و ترافیک بیشتری دریافت کنید.


همچنین می‌توانید مقالات آموزشی مرتبط با سئوی وبسایت وردپرسی را از اینجا مطالعه نمایید.

موفق باشید🙂

میتونی برای مشاهده ویدیوهای آموزشی روزانه به پیج اینستاگرام یا کانال تلگرام نیترو وردپرس سر بزنی!

تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای نیترو وردپرس در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و طراحی تا مدیریت وبسایت را برای شما فراهم کنیم.

نظر شما در این باره چیست؟

0 نظر در مورد نحوه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.